UD, або ПНС-профіль – металевий направляючий стельовий профіль, що монтується по всьому периметру гіпсокартонної конструкції. Він використовується як під час обшивання гіпсокартоном зведених стін, так і при обшиванні стелі.
Під час капітального будівництва або при плановому ремонті оселі, часто виникає необхідність у зведенні нових стін, вирівнюванні стелі, а також, створенні різноманітних декоративних конструкцій. Для цього використовують металеві гіпсокартонні профільні конструкції, які виграють, у порівнянні з аналогічними, у яких гіпсокартон кріпиться на клей чи на дерев’яний профіль.
Профільно-металевий каркас є менш схильним до корозії, не гниє, вологостійкий, не схильний до паразитарного зараження, та дозволяє створити більшу кількість різноманітних систем.
Усі конструкції, що створюються з використанням профільного каркасу, монтуються на чотири типи профілю:
CD – стієчний стельовий профіль, з якого складається основна частина конструкції, використовується також для створення різноманітних декоративних елементів;
UD – направляючий стельовий профіль, використовується в парі з CD;
стієчний профіль, що використовується для монтажу тонких гіпсокартонних перегородок (створення неопорних стін);
направляючий профіль для стієчного профілю неопорних стін.
UD профіль у поперечному перерізі має вигляд букви «П», і має довжину від 3 до 4 метрів. Для виготовлення такого профілю, використовуються листи з металу різної товщини, від 0,4 до 0,6 мм. Оптимальною, прийнято вважати товщину 0,45 м, так як такі профілі є достатньо жорсткими, щоб витримати потрібне навантаження, однак, і досить легкими при розрізанні і монтуванні.
Профіль UD використовується для монтажу каркасів під навісну стелю, будування широких стін з внутрішніми комунікаціями, різноманітних дизайнерських декоративних систем. Для кріплення профілю до стіни, застосовуються спеціальні з'єднувачі та підвіси, а усі елементи конструкції з’єднують між собою за допомогою саморізів. По периметру приміщення до стін, відповідно до нанесеної розмітки, за допомогою саморізів, з кроком в 40-60 см, кріпиться направляючий UD профіль. Для розрізання профілю, прийнято використовувати ножиці по металу, а використання болгарки є неприйнятним, бо порушує антикорозійне покриття.