Порівняно з віком людської цивілізації і виникнення необхідності чи бажання оздоблювати своє житло, чи взагалі його споруджувати, вік гіпсокартону, як винаходу, просто мізерний. Однак це дитя людського прагнення спростити свою працю і зекономити такий дефіцитний в теперішньому житті час, з космічною швидкістю заволоділо серцями будівельників, прорабів і інших причетних до такої шляхетної діяльності, як забезпечувати людей не лише комфортним житлом, а й таким, що тішить наше вибагливе й пересичене око і розпещене почуття прекрасного. Дизайнери на попит споживача відповідають все складнішими геометричними конструкціями аби потішити наше Его, конструктори невпинно працюють над тим, як зробити наші оселі теплішими і безпечнішими, щоби задовольнити наше прагнення до комфорту та безпеки.
На сьогодні використання гіпсокартону дозволяє вирішити більшість проблем з улаштуванням систем утеплення і втілення інтер’єрних декоративних елементів, а заодно відкидаються так звані «мокрі» процеси, що відбирають час та сили, які тепер можна направити на досягнення інших цілей. Це означає значне підвищення продуктивності праці і більший простір для фантазії. Завдяки фізичним властивостям гіпсокартону листам можна надавати за бажанням будь-яку форму. Купольні перекриття, різного роду колони та арки, складні переходи з однієї площини до іншої, криволінійні елементи - все це дає можливість втілити гіпсокартон. Спеціально для створення поверхонь та конструкцій будь-якогї складності, було розроблено металеві профілі, які дають можливість створювати надскладні металеві конструкції для кріплення на них гіпсокартонних листів. Використання в будівництві та ремонті приміщень гіпсокартону носить термін "сухого будівництва".
Це листовий матеріал, основою якого є гіпс, зовні облицьований картоном. Розміри таких листів коливаються в межах 2-4,8 м, * 1,2-1,3 м * 8-24 мм. Це композитний матеріал. Залежно від додатків, які входять в склад гіпсової основи, досягаються необхідні для даної конкретної мети властивості – міцність, гнучкість, просякність, горючість і т.і.
За призначенням ми розрізняємо такі види листів –
Гіпсокартонні листи – це легкий, практичний матеріал, який виконує як функцію основи для створення перегородок, так і функцію основи, для нанесення практично будь-яких оздоблювальних матеріалів. Визнана також екологічність та гігієнічність цього матеріалу, що дозволяє спокійно застосувати його у жилих приміщеннях, та приміщеннях довготривалого знаходження людей – робочих, торгових приміщень. Він не містить шкідливих для здоров’я людини, тварин і оточуючого середовища речовин. Це є гігроскопічний матеріал, який здатний вбирати, утримувати і віддавати вологу. Таким чином він вбирає з повітря зайву вологу і віддає її, коли повітря надто сухе. Рівень кислотності даного матеріалу відповідає рівню кислотності людських шкірних покривів, що також характеризує його як безпечний та гігієнічний матеріал. Гіпсокартонні плити володіють ще одною важливою властивістю – це звукопоглинаючий матеріал, тобто якщо цю властивість підсилити спеціальною звукопоглинаючою мінеральною ватою, то конструкції з гіпсокартону, в якості не несучих перегородок, нічим не програють порівняно з цегляними.
Кріплення гіпсокартонних листів досить легкий процес. Якщо стоїть мета досягти рівної поверхні стін – гіпсокартон можна монтувати за допомогою монтажного клею на гіпсовій основі. Якщо необхідно додатково утеплити стіни мінеральною ватою, або досягти більшоїшумоізоляції, чи створити об’ємні декоративні елементи, використовують збірні металеві каркаси, на які листи гіпсокартону кріпляться саморізами.Є також можливість створювати каркаси з дерев’яних рейок або монтаж до стіни дюбелями чи цвяхами.
При роботі з використанням гіпсокартону необхідно пам’ятати про те, що кінцева обробка складних конструкцій вимагатиме від штукатура значних вмінь. Адже чим складніше геометрія елементу, тим складніше досягти точності суміщення всіх меж. І лише досвідчений та вміючий штукатур зробить усі стики ідеальними.
Також не можна забувати, що на стіни змонтовані за допомогою гіпсокартонних листів ми можемо вішати елементи декору лише за допомогою розпірних дюбелів, розміри, яких відповідають товщині гіпсокартону та вазі декору, цвях Вам використати не вдасться. На підвісні стелі, які влаштовані з ГКЛ можна підвішувати елементи, вага яких не більше 6 кг на 1 кв.м за допомогою спеціальних розпірних пластмасових дюбелів.